4. Nacionalni simpozij – Uloga udruga u implementaciji Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030. /23. i 24. svibnja Topusko – Glina/
Na simpoziju pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja sudjelovali smo uz predstavnike 21 udruge iz cijele Hrvatske, uz stručnjake i institucije koji zajednički rade na jačanju podrške onkološkim bolesnicima i provedbi nacionalnih strateških ciljeva. Domaćin nam je bila Udruga Sv. Agata iz Gline i njezina predsjednica dr. Sanja Štingl Vlašić uz suorganizatora udrugu Sve za nju. Idejna začetnica ovoga okupljanja je dr. Nela Sršen, liječnica, humanitarka i počasna konzulica RH u Italiji prisutna je već 4. simpoziju. Uz predstavnicu MZ dr. Mariju Bubaš u radu su sudjelovali predstavnici struke i udruga. Teme su bile:
- Atlas resursa i potreba u zdravstvu SMŽ
- Stanje i perspektive razvoja zaštite zdravlja u SMŽ
- Nacionalni strateški okvir protiv raka do 2030. i “Akcijski plan, gdje smo?”
- Implementacija NSOPR – perspektiva institucija i udruga
- doprinos udruga u prevenciji i skrbi onkoloških bolesnika
Tijekom dvodnevnog boravka u Topuskom i Glini, osim stručnih tema, imali smo priliku upoznati se i s poviješću, kulturom i tradicijom njihovog kraja.
Ugostili su nas u Kući hrvatske himne, proveli stazama bana Josipa Jelačića, a imali smo priliku kušati i autohtone proizvode naših OPG-ova. Srednjoškolci odjeveni u uniforme i odore Jelačićeva vremena, zajedno s mažoretkinjama, proveli su nas kroz grad, uz prezentaciju o svemu što su vidjeli.
Upoznali smo se s daljom i bližom poviješću Gline, prošetali stoljetnim parkom, obišli povijesne lokacije iz Domovinskog rata i doživjeli dio onoga što taj kraj čini posebnim.









